Nejšťastnější muž na světe?

O chorvatském učiteli hudební výchovy Frane Selaku se dá bez nadsázky mluvit jako o nejšťastnějším muži na světe a nebo možná o muži s největším štěstí v neštěstí.

Nejprve se Frane ocitl v roce 1962 v chladném lednovém dni ve vlaku do Dubrovníku, který náhle vykolejil, spadl do ledové řeky a zabil 17 cestujících. Frane vyvázl z této nehody pouze se zlomenou rukou, drobnými škrábanci a modřinami.

O rok později letěl Selak ze Záhřebu do Rijeky, když se náhle uvolnily a odlétly dveře letadla. Při této nehodě zemřelo 19 lidí. Selak měl to štěstí, že ho tlak vytáhl z letadla a on přistál přímo na hromadě sena. Probudil se o několik dní později v nemocnici pouze s drobnými zraněními.

V roce 1966 se Franemu stala další život ohrožující nehoda. Cestoval autobusem, který se při nehodě převrhl do řeky. Byli mrtví čtyři lidé. Selakovi se opět podařilo vyváznout bez vážného zranění.

Rok 1970 znamenal pro Selaka další nebezpečí. Při řízení jeho vůz znenadání vzplál. Měl štěstí, že opustil auto těsně před výbuchem palivové nádrže.

O tři roky později došlo k požáru dalšího Selakova auta. Plameny začaly šlehat do jeho vozu vzduchovými otvory. Šokem z této události ztratil Selak většinu vlasů.

Další nehoda se Franemu nestale v autě, ale opět v autobuse. V roce 1995 v Záhřebu měl autobus, kterým cestoval nehodu a on opět vyvázl téměř bez zranění.

Nakonec následující rok, při jízdě po horské silnici se čelně srazil s kamionem OSN a jelikož nebyl připoutám, vylétl ze svého vozu do koruny stromu a jen sledoval, jak jeho auto padá 90 metrů do propasti.

Štěstí vygradovalo pro Selaka v roce 2003, kdy vyhrál €800,000 v chorvatské loterii. Nakonec v roce 2010 se rozhodl věnovat většinu zbývajících peněz příbuzným a přátelům poté, co se rozhodl žít skromným životním stylem.

Tak co myslíš? Byl to klikař nebo smolař?